وبلاگ

Home » وبلاگ » اصطلاحات، علامت‌ ها (نشانه ‌های) بر روی محصولات آرایشی بهداشتی

اصطلاحات، علامت‌ ها (نشانه ‌های) بر روی محصولات آرایشی بهداشتی

اصلاحات، علامت‌ ها (نشانه ‌های) بر روی محصولات آرایشی بهداشتی - طنین پخش
فهرست مطالب

تمامی لوازم آرایشی که در بازار وجود دارند با پوست در ارتباط هستند که اگر هنگام خرید محصولات مویی به جعبه دقت داشته باشید بر روی آن ‌ها علائمی وجود دارد که از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

بسیاری ممکن است متوجه معنی این نمادها نشوند که این علائم ممکن است عواقب جبران‌ ناپذیری را به‌ همراه داشته باشد و حساسیت‌ هایی را ایجاد کند در نتیجه اگر در مورد این علایم اطلاعات مناسبی را بدست آورید هنگام استفاده با هیچ گونه مشکلی مواجه نمی شوید.

علائمی که روی محصولات آرایشی و بهداشتی درج می‌ شود ممکن است نشانه ‌هایی در مورد تاریخ انقضا، نحوه استفاده، نحوه نگهداری، اطلاعات محصول، هشدارها، احتیاط ها، فرمولاسیون و دیگر دستورالعمل‌ ها باشد. به‌ عنوان مثال علامت سیب سلامتی که بر روی کالاها وجود دارد نشانه مجوز برای ورود کالا به بازارهای کشور می ‌باشد.

نقطه سبز Green Dot

علامت گرین دات Green dot

علامت سبز رنگ یا سیاه و سفیدی که بر روی محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد به ‌معنای این است که هنگامی که استفاده از این محصول به اتمام می رسد کارخانه‌ ای که این محصول را تولید کرده هزینه بازیافت آن را هم عهده‌ دار می ‌شود.

غیرسمی nontoxic

یکی از اصطلاحاتی که بر روی محصولات در فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی و بهداشتی وجود دارد گزینه nontoxic می ‌باشد که بیشتر آن را بر روی لاک ناخن و رژ لب مشاهده خواهید کرد. منظور از چنین نوشته ‌ای این است که این محصولات غیر سمی هستند و هیچ‌ گونه ماده مضری مثل دی بوتیل فتالات در آن وجود ندارد.

تاریخ تولید و انقضا

یکی از اساسی‌ ترین اصطلاحاتی که بر روی محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد تاریخ انقضا و تولید آن می‌ باشد، چرا که نشان‌ دهنده این است که شما تا چه مدت زمانی می ‌توانید از این محصول استفاده کنید.

امولینت Emollient

از دیگر اصطلاحاتی که هنگام خرید محصولات بهداشتی مشاهده می‌ کنید امولینت می ‌باشد که معمولا بر روی کرم‌ های مرطوب کننده نوشته می ‌شود و برای لطیف کردن پوست به کار برده می ‌شود.

Water Proof ضد آب

محصولات آرایشی بسیاری چون رژ لب، خط چشم، ریمل و مداد چشم در بازار وجود دارد که عبارت water proof را بر روی آن‌ ها حک می‌ کنند که این محصولات را می ‌توان در زیر باران و استخر استفاده کرد، چرا که از ماندگاری بالایی برخوردار هستند.

مسدود کننده Occlusive

ترکیبات مسدود کننده محصولات آرایشی بر روی پوست قرار می ‌گیرد و می تواند سطح پوست را پوشش دهد تا رطوبتی که پوست دارد بخار نشود، از طرفی باید بگوییم که ترکیبات پوشاننده یا مسدود کننده از خاصیت نرم کنندگی هم برخوردار هستند و دارای ترکیبات دیگری چون وازلین، روغن ‌های معدنی و لانولین برخوردار است.

ضد جوش سر سیاه Non-Comedogenic

علامت غیر کمودوژنیک Non Comedogenic

بسیاری از محصولات آرایشی و زیبایی که از نماد Non-Comedogenic  برخوردار هستند به‌ هیچ‌ وجه منافذ پوست را مسدود نمی کنند و از بروز جوش ‌های سر سفید و سر سیاه بر روی پوست هم جلوگیری می کند، بنابراین زمانی‌ که به خرید محصولات مویی می‌ پردازید بهتر است به این نماد توجه داشته باشید.

لایه برداری Exfoliate

زمانی‌که پوست خود را لایه برداری کنید باید به خرید محصولاتی بپردازید که کلمه Exfoliate بر روی آن‌ ها حک شده‌ است که در اصطلاح همان لایه بردار می‌ باشد.

بدون روغن oil free

اگر از پوست چرب با منافذ بازی برخوردار هستید و جوش ها و آکنه زیادی را بر روی پوست خود می‌ بینید باید از محصولاتی استفاده نمایید که فاقد چربی هستند و این اصطلاح را با نماد oil free بر روی محصولات دارویی و بهداشتی نشان می دهند.

ارگانیک بودن کالا EcoCert

علامت اکوسرت EcoCert

گاهی اوقات کلمه‌ EcoCert را هنگام خرید محصولات مویی مشاهده می‌ کنیم کهEcoCer  نشان دهنده ارگانیک بودن کالا می‌ باشد به این معنی که ۹۵ درصد مواد اولیه آن گیاهی و طبیعی هستند، البته اگر به ‌جای کلمه‌ ارگانیک Vegan استفاده کنند یعنی تا ۵۰ درصد از محصولات به‌ کار رفته درون آن گیاهی می ‌باشد.

محصولات حلال halal

محصولاتی آرایشی حلال به محصولاتی گفته می شود که برای تولید آن ها از مواد گیاهی و مواد اولیه حیوانات حلال استفاده می کنند که امروزه بیشتر محصولات آرایشی از این بر چسب برخوردار هستند. از سال ۲۰۰۹ کمیته بهداشت آمریکا تست حیوانی را کاملا ممنوع اعلام کرد و همین مورد باعث می شود که برای ساخت محصولات آرایشی از مواد گیاهی استفاده کنند، بنابراین هنگام خرید محصولات مویی باید به این نماد دقت داشته باشید.

بدون تست حیوانی Not Animal Tested Or Cruelty Free

علامت بدون تست حیوانی Not Animal Tested Or Cruelty Free

بسیاری از شرکت ‌هایی که به تولید محصولات لوازم آرایشی و بهداشتی می‌ پردازند آزمایشات خود را بر روی حیوانات انجام می ‌دهند، در واقع تست حیوانی باعث می‌ شود که متوجه حساسیت ‌زا بودن محصولات شوید، اما این تست‌ ها را معمولا بر روی چشم، پوست و دیگر اعضای بدن حیوانات انجام می ‌دهند که کاری بی‌ رحمانه است و نوعی سوء استفاده از حیوانات به‌ شمار می رود.

در چند دهه اخیر برخی از شرکت‌ های تولید کننده لوازم آرایشی، محصولات خود را بدون تست حیوانی ارائه داده اند، که اگر هنگام خرید محصولات بهداشتی این کلمه را (not Animal Tested Or Cruelly Free) بر روی محصولات مشاهده کردید می توانید مطمئن شوید که طبق قانون اتحادیه اروپا هیچ ‌گونه تست حیوانی بر روی این محصول صورت نگرفته است.

دوره زمانی استفاده Period After Opening–PAO

علامت دوره زمانی استفاده Period After Opening–PAO

تمامی محصولات آرایشی و بهداشتی از نماد Period After Opening–PAO برخوردار هستند که این علامت نشان می دهد بعد از باز کردن درب محصول تا چه زمانی می‌ توانید از آن استفاده کنید.

رنگدانه یا پیگمنت Pigment

پوست از ۳ رنگ‌ دانه اصلی یا پیگمنت برخوردار است که شامل رنگ زرد یا کارتون، قهوه ای یا ملانین و رنگ قرمز می ‌شود که ترکیب آن باعث ایجاد رنگ پوست افراد خواهد شد، بنابراین یکی از اصطلاحات آرایشی و بهداشتی که در طول روز ممکن است آن را بشنوید رنگ‌ دانه یا پیگمنت می‌ باشد که مهم‌ ترین عامل تعیین‌ کننده رنگ پوست هم همان رنگدانه‌ های ملانین هستند.

کراتین Keratin

بسیاری از افراد با موهای وز و فری رو به‌ رو هستند که برای تغییر حالت دادن آن‌ ها به خرید محصولات مویی مختلفی استفاده می‌ پردازند که یکی از این روش‌ ها کراتین می ‌باشد. در واقع کراتین به ماده پروتئینی گفته می‌ شود که هر فردی به‌ صورت طبیعی آن را در موهای خود دارد، اما بسیاری از سالن ‌های زیبایی به میزان مناسبی از آن برای نرم کردن موهای فر و وز استفاده می‌ کنند.

بدون عطر Fragrance –Free

علامت بدون عطر Fragrance - Free

محصولاتی که از بوی خوبی برخوردار هستند مواد عطری را درون خود نگه می ‌دارند که این مواد ممکن است آلرژی را در بدن فرد ایجاد کنند، بنابراین هنگام خرید محصولات آرایشی و بهداشتی بهتر است به عبارت بدون عطری که بر روی محصولات درج می‌ شود توجه داشته باشید.

بدون پارابن Paraben Free

شاید تا به‌ حال با کلمه بدون پارابن هم مواجه شده باشید که این اصطلاح را معمولا در ساخت محصولات آرایشی به‌ کار می برند و به این معنی است که هیچ گونه ترکیبات پارابنی در این محصولات وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
فروشگاه
حساب کاربری من